Ohatis ehk herpes – mis see on?

Ohatist e. herpest põhjustab viirus, mille teaduslik nimi on Herpes simplex (HSV).
Sõltuvalt paiknemiskohast jagatakse HSV nakkused kaheks: huuleherpes, mis esineb näopiirkonnas, huultel ja suus ning genitaalherpes.

Näopiirkonnas annab ohatis e. herpes endast tavaliselt märku punetava laigukesena huulel, lõual või nina all. Seejärel hakkab nahk tugevamini punetama ja läheb tursesse. Tekivad villid, mis kuivavad koorikuks. Kui need ära kukuvad, jääb järele õrnroosa ketendus. Esimest korda näole ilmunud ohatis e. herpes paraneb ilma ravita kolme nädalaga.

Ohatis ehk huuleherpes on laialt levinud viirushaigus, millesse on nakatunud viiekümnendaks eluaastaks ca 80% inimestest. Enamus pole oma haigusest aga teadlikud, kuna see lööb välja vaid 20% viirusekandjatel. Ohatisse e. herpesesse nakatutakse kokkupuutel haige inimese kehavedelikega vigastatud naha või limaskestade kaudu. Kõige levinum nakatumisviis on suudlemine HSV viiruse kandjaga. HSV ehk herpese viirus jääb inimese kehasse kogu eluks ning organismi kaitsevõime vähenemisel võib haigus ägeneda. Peamised kaitsevõime langetajad on stress, alkoholi liigtarbimine, depressioon, teised viirusnakkused ja külmetumine.

Ohatise ehk herpese liigid.

Tuulerõuged.

Herpes zoster infektsioon ehk vöötohatis.

Kuidas ohatis ehk herpes levib?

KASULIK INFO

Küsi spetsialistilt
Ohatis e. huuleherpes
Vöötohatis
Genitaalherpes
whatis