Kuidas ohatist e. herpest vältida?
Ohatise e. herpese tekkimist on võimalik ennetada retseptiravimeid tarvitades. Tavaliselt määrab selliseid ravimeid perearst ja need on tableti kujul. Levinuimateks ohatise e. herpese retseptiravimiteks on tabletid atsikloviir ja valatsikloviir.
Herpesviirustest vabaneda ei ole võimalik, viirus jääb organismi ning avaldub immuunsüsteemi nõrgenemisel. Sageli nimetatakse “ohatist” ka nn. külmavillideks.
Külmetushaigustega organismi enda immuunsus nõrgeneb ja herpesviirusel on kergem aktiveeruda. Seega herpesviiruse avaldumisel mängib olulist rolli meie immuunsüsteemi nõrgenemine.
Ohatise kordumist kutsuda esile UV-kiirgus, palavikulised haigused, stress, traumad, kirurgilised protseduurid ning külmetamine.
Kindlaim viis ohatist e. herpest vältida on tarvitada retseptiravimeid.
Kui Te teate, et olete Herpes simplex (HSV) viiruse kandja ja et Teil on oht ohatise e. herpese avaldumiseks, siis on Teil õigus küsida oma perearstilt konsultatsiooni kõigi võimalike raviviiside kohta. Tavaliselt aitab nn külmavillide teket vältida tableti ennetav manustamine esimeste haigusnähtude ilmnemisel, milleks on tavaliselt punetus ja kihelus huule või ninaaluses piirkonnas. Kreemidel, huulepulkadel ja plaastritel on üldjuhul leevandav toime ning need ei aita külmavillide teket Teie näol efektiivselt ära hoida.Kindlaim viis korduvat herpesviiruse esinemist (retsidiivi) vältida on konsulteerida oma arstiga ja vajadusel kasutada tablettravi.
Tuulerõugeid ja vöötohatist on võimalik vältida
Kui huuleherpese ja genitaalherpese puhul vaktsiin puudub, siis tuulerõugete ja vöötohatise puhul on vaktsiinid olemas. Vaktsineerimine tuuelrõugete vastu toimub tavalislelt lapsepõlves . Hepres zosteri infektsiooni vastu on aga mõtekas vaktsineerida kõiki neid täiskasvanuid, kes kunagi lapsepõlves on põdenud tuulerõugeid.