Küsimused ja vastused

Küsimus: Minu 6 -aastasel tütrel on pidevalt ohatis huulel, ca 2x kuus. kuidas sellest vabaned, ennetada, ravida?
Vastus: Sarnaselt paljude teiste viirustega jääb herpesviirus organismi kogu eluks. Kas ta aga haigust põhjustab oleneb juba organismi tugevusest, milles mängivad rolli tervislik toit küllaldane uni jm. .Seega kuigi herpesinfektsiooni ei ole võimalik lõplikult välja ravida on meie käsutuses erinevaid võimalusi, milline on Teie tütrele parim selleks peaksite pöörduma arsti poole.
Küsimus: kui kasutada lapsel ohatise raviks Valtrex kasutamine lapsele on põhjemdatud?
Vastus: Kuna herpesinfektsioone ei ole võimalik lõplikult välja ravida, on siiski palju võimalusi, et haigushoogude raskusi ja kestvust vähendada ning nende esinemissagedust oluliselt langetada. Parima raviviisi leidmiseks oma lapsele peaksite siiski pöörduma arsti juurde.
Küsimus: Kuidas vöötohatis nakatab teisi? Kas ka suudlemisel?
Vastus: Herpesinfektsioon võib levida naha või limaskestaga kokkupuutel igal ajal, mil viirus on aktiivne. Otsene kokkupuude teise inimese naha või limaskestaga võimaldab viirusel levida ja ennast uue peremeesorganismi närvisüsteemis sisse seada.Nakkuse edasikandmiseks on vajalik otsene kokkupuude põletikulise pinnaga(villid,haavandid) .
Küsimus: Olen kuulnud, et huuleperpese puhul võib kasutada valtrexi 2 grammi 2 korda päevas, 1 päevase võtmisega.
Vastus: Ravivõimalusi on erinevaid, need olenevad haiguse raskusest ,sagedusest, kaasuvatest haigustest, mis võivad nõrgendada organismi. Seega peaksite pöörduma arsti poole, kes aitab leida parima võimaliku raviviisi just Teie jaoks.
Küsimus: Olen kusagilt kuulnud, et inimesel kellel pole kunagi ohatist olnud, pole viirust organismis, siis ei teki kaa isegi kui puutub kokku ohatisega kellegi teise huulel. Kuidas siis tegelikult on? Kas on võimalik nii, et viirus ei kaandugi edasi? Endal isiklikult kahjuks on see viirus, kuid õnneks on see suhteliselt leebe olekuga. Ei ole valulik ning kaob sama kiiresti nagu haavad: tekib koorik ning peale koorikut on kõik ok. See-eest tüdrukul pole kunagi olnud ohatist ning ma olen temaga suudelnud samal ajal kui minul ohatis ning see ei kandunud edasi. Tahtsin küsida ka seda, et olen kuulnud ka sellist ravi meetodit nagu hambapasta ohatise kohale või siis purustad tableti ning raputad puru ohatisele(ma ei mäleta mis tablet see täpsemalt oli kas citramon või streptocid või aspirin.. ema teab täpsemini). Kas need võivad aidata või on see platsebo effekt mis millegi pärast ravib kiiremini ära kui kasutad neid meetodeid?
Vastus: Nakkuse levik toimub läbi vigastatud naha või limaskesta. Nakkuse edasikandumiseks on vajalik otsene kokkupuude põletikulise pinnaga,mis võimaldab viirusel levida ja ennast uue peremeesorganismi närvisüsteemis sisse seada. Teaduslikud uuringud on tõestanud,et eelkõige aitab süsteemne ehk tabletravi. Lokaalne ravi kreemide või salvide (NB!mitte hambapasta ega muu)kuivatab haiguskollet.
Küsimus: Tutvusin ohatis.ee kodulehel oleva infoga ja pöördusin perearsti poole palvega, et kirjutaks retsepti tablettidele, millega saaks siis huuleherpest ennetada. Ohatis hullel ei ole väga suur olnud, aga ebamugavad on nad ikkagi. Lõpuks sai retsept ja selle alusel ostetud Acic 200 tabletid. Mingi aja pärast tundsin kihelust ja otsustasin tabletid kasutusele võtta. Neid pidi manustama 1tablett iga 4 tunni järgi. Kui aus olla siis tervet kuuri ma läbi ei teinud, kuna huuled hakkasid nii meeletult kuivama ja kogu suu ümbrus hakkas punetama ja muutus valuliseks (kihelus oli ainult suunurgas). Viimasest tableti võtmisest on möödas ligi 2 nädalat ja endiselt huuled kuivavad (häirivalt). Huuled kuivavad, huulte ümbert punetab, tiba valutavad, vahest kihelevad, tundlikud. Selline kogemus on esmane, isegi ei tea kas see on normaalne või mitte. Kas peksin huultele mingit salvi määrima või peaks allergia vastast rohtu kasutama.
Vastus: Antud kaebused pole kindlasti seotud antud tablettidega. Kui suurenes punetus ja nahakuivus siis miks tablettide võtmise järgselt ainult huultel, sest tablettidel on ju süsteemne toime ja antud kaebused oleksid võinud avaldudda kus iganes keha piirkonnas. Probleemi lahendamiseks peaksite pöörduma nahaarsti poole .
Küsimus: Kas ohatisele võib teha viinakomressi, et vill ära kuivaks (ma olen kuulnud, et hästi paljud soovitavad)? Kui tohib, siis kui tihti ja kaua seda tegema peaks?
Vastus: Pole soovitav, sest see võib veelgi ärritada nahka.
Küsimus: 6 a. tagasi sain partneri huultelt genitaalidele herpese. Haigus lõi korra välja ägeda hoona ja kordus tagasihoidliku hoona paari kuu pärast. Tüüpi ei tea, sest tookord ei lasknud määrata ja nüüd pärast seda pole ville välja löönud. Peale seda pole kordagi uuesti esinenud. Mingit allasuruvat ravi ei tee. Nüüd uus partner ja mure. Kui tõenäoline on, et minu genitaalidelt levib viirus tema huultele ja/või genitaalidele kaitsmata kontakti korral, kuigi minul pole viirus välja löönud aastaid.
Vastus: Tänapäeval võib HSV1 ja HSV2 mõlemad põhjustada herpesinfektsioone nii peapiirkonnas kui ka suguelunditel.Nakkuse edasikandumiseks on vajalik otsene kokkupuude infitseerunud pinnaga(näit. villid, haavandid).
Küsimus: Selline on mure, et mul tekkis esimest korda elus ohatis.Sügelust huules tundsin juba teisipäeva õhtupoolikul ning igaks juhuks jooksin apteeki ning ostsin sealt salvi nimega fenivir , mida määrisin , kuid hommikuks oli siiski vill.Seejärel mõtlesin plaastrite peale ning igaksjuhuks ostsin ka zoravixi salvi, kuna seda kiideti . Esimese villi ilmumise päeva lõpuks on aga vill suurenenud . Kas see on normaalne ja millal see taanduma peaks ?
Vastus: Teaduslokud uuringud on tõestanud,et eelkõige aitab herpesinfektsiooni korral süsteemne ehk tablettravi. Kreemid, salvid, plaastrid jm on sümptomaatilise ehk lokaalse toimega( kuivatab ainult haiguskollet).
Küsimus: Küsiks et kas solaarium mõjub kuidagi halvasti ohatisele!
Vastus: Mõõdukas solaariumikuur tugevdab immunsüsteemi ja aitab ära hoida haigushoogude ägenemisi .
Küsimus: Kas ohatisega võib ujuma minna?
Vastus: Herpese aktiivses faasis pole soovitav kuna risk taas külmetuda on suur ja kui on tekkinud koorikud võib vesi kanda mikroobe laiali ja põletikuline pind võib suureneda.
Küsimus: Kas ohatise villi võib katki teha ning sellest vedelik välja pigistada?
Vastus: Mitte mingil juhul EI TOHI,see kahjustab nahka veelgi.
Küsimus: Kas tuulerõugeid põdevat beebit(minul viie kuune) võib õue(vankrisse)magama panna? Kui ei, siis mis on selle täpne põhjendus?
Vastus: Kui pole muid kaebusi nagu kehatemperatuuri tõusu, köha, nohu ,mis sageli eelnevad nahalööbele siis võib .
Küsimus: Kuidas saab end kaitsta genitaalherpesest? Ise olen terve naine aga ma tutvusin yhe noormehega,kes ytles,et tal on see olemas. Kas ma saan end kuidagi kaitsta?
Vastus: Kõige paremaks kaitsevahendiks, mis vähendab genitaalherpesesse nakatumise ohtu ,on kondoom.. Kuid kondoom ei kaitse mitte kunagi 100%-liselt nakatumise eest mitte ühtegi sugulisel teel levivasse haigusesse sealhulgas ka mitte genitaalherpesesse.
Küsimus: Nii, mul on tekkinud umbes 3-4ndal päeval koorik, kaua see umbes peal on ? ning mida kasutada, et kiiremini raviks, koorik ära kukuks
Vastus: Peaksite pöörduma oma arsti juurde,kes ordineeriks vajadusel antibiootikumiga kreemi, mis on retsepti ravim ja nõustaks vastava probleemi lahendamisel.
Küsimus: Tuttav soovitas ohatise kiireks raviks Valtrexi lasta välja kirjutada. Kuna ilma retseptiravimita vist seekord ei pääse, siis enne arsti juurde jõudmist küsiksin teie käest ka üle, et kas seda võib efektiivseks rohuks pidada?
Vastus: Teaduslikud uuringud on tõestanud,et herpese infektsiooni puhul aitab eelkõige süsteemne ravi- seetähendab tabletid. Lokaalne ravi kreemide või salvidega on pigem sümptomaatilise toimega , kuivatab haiguskollet.
Küsimus: Kuidas nakkab vöötohatis? Kuidas vöötohatist saab ravida?
Vastus: Vöötohatis esineb nõrgestatud immuunsüsteemiga inimestel(kroonilisi haigusi, viirusinfektsiooni põdemise järgselt.Ravi on tõsine,kuna nahalööve kulgeb tavaliselt mööda närvikulgu, võib põhjustada enne lööbe esinemist ja pikka aega peale nahalöövet valusündroomi. Ravi ordineerib arst vastavalt kliinilisele pildile ja haiguse ulatusele .
Küsimus: Kas herpes ja ohatis on täpselt samad või on neil erinevused? Kui jah, siis millised?
Vastus: Herpesinfektsioon on meditsiiniline termin ja ohatis rahvakeeles kasutatav.
Küsimus: Kas herpes / ohatis jääb kogu eluks verre, kui see on korra välja löönud? või saab seda täielikult välja ravida?
Vastus: Herpes viirus jääb sarnaselt paljude teiste viirustega tõesti organismi kogu eluks Terve inimese tugev immuunsüsteem on võimeline haiguse kliinilist väljendust ära hoidma ja haigus võib väljenduda ka ainult 1 x elus.
Küsimus: Kus nakatub meie organism ohatisse, et ca 80% inimestest seda endas kannab?
Vastus: Herpesinfektsioon võib levida naha või limaskesta kaudu kui viirus on aktiivne. Otsene kokkupuude kahjustatud naha või limaskestaga võimaldab viirusel levida ja ennast uue peremeesorganismi närvisüsteemis sisse seada.
Küsimus: Kui tõhus on zoriraxikreem?
Vastus: Teaduslikud uuringud on tõestanud,et herpesinfektsiooni puhul aitab eelkõige süsteemne ehk tablet ravi, lokaalne ravi on haiguskollet kuivatava toimega.
Küsimus: kui tõhus on ohatiseplaaster?
Vastus: Teaduslikud uuringud on tõestanud, et herpesinfektsiooni puhul aitab eelkõige süsteemne ravi.
Küsimus: Mul kaasa rase ja naisel oli ohatis huulel. kas ohatis kandub ema organismist edasi ka lapsele?
Vastus: Kui herpesinfektsiooni nakatumine on toimunud rasedusele eelneval ajal, siis on risk selle infektsiooni edasilevikuks vastsündinule väga väike. Kui nakatumine on toimunud raseduse ajal, siis risk edasikandumiseks vastsündinule on suurem.Peaksite täiendavalt nõu pidama ka oma naise günekoloogiga,kes jälgib raseduse kulgu .
Küsimus: Minu arust on õnnelikud need inimesed kellel tuleb ohatis väljaspoole suud või huulele..., mul tulevad ohatised ainult suhu ja oi kui valus see on, eriti kui juhtub sellisesse kohta kus hammas koguaeg vastu läheb. Olen isegi arstil sellega käinud ja küsinud miks nad sinna tulevad..., arst ütles et mõnele tulevadki ainult suhu, teisele jälle ainult huulele ja on ka neid kellel nii suus, kui huulel, kui mujal keha peal... Andke nõu, mida teha, valus on!?
Vastus: Peaksite pöörduma siiski oma arsti poole, kes aitaks leida just Teile sobiva raviviisi. Herpesinfektsioone ei ole praegu veel võimalik lõplikult välja ravida,küll on meie käsutuses erinevaid raviskeeme,et haigushoogude raskust ja kestvust vähendada.
Küsimus: Sain oma perearstilt retsepti tablettidele millega peaks ohatisemurest aastaks vabanema. Tegin kuuri ära umbes kaks kuud tagasi, siiani vähemalt on rahu majas. Eks näis kas saab aasta läbi, siis peaks uue kuuri tegema. Enne tablette olin juba üsna suures hädas, mul oli ohatis nii huultel kui nina limaskestal. Väga tüütu ja kole ka. Tablettide nimi oli Valtrex, pidid olemas olema ka mingi teise nimetusega tabletid.
Vastus: Herpesinfektsioone ei ole võimalik lõplikult välja ravida küll aga saame haigushoogude raskust ja kestvust vähendada ja nende esinemissagedust oluliselt langetada. Nüüd peaksite edaspidi tegelema immuunsüsteemi Tugevdamisega. Probleemide tekkimisel kindlasti pöörduma oma perearsti poole,kui hetkel ravi toimib pole raviskeemi muutmiseks küll mingit põhjust.
Küsimus: kas ja mis vahe on ohatisel ja nn odraival?
Vastus: Odraiva tekitajaks on bakterid, mis tekivad tavaliselt mikrotrauma tagajärjel. Ohatise tekitajaks on viirus.
Küsimus: kas herpes / ohatis on nakkav ka mittelööbivas perioodis?
Vastus: Otsene kokkupuude teise inimese kahjustatud naha või limaskestaga võimaldab viirusel levida ja ennast uue peremeesorganismi närvisüsteemis sisse seada.
Küsimus: Mul on selline küsimus, kuidas mõjutab lapse arengut see, kui viljastumise hetkel ja raseduse ajal on huulel ohatis?
Vastus: Risk nakatumiseks on suurem nendel vastsündinutel, kelle ema nakatub herpesinfektsiooni raseduse ajal. Eriti kõrge on risk kui ema nakatub vahetult enne sünnitust, mil pole veel jõudnud välja kujuneda antikehade teket. Kindlasti peab lapse arengut jälgima perearst.
Küsimus: Kas see ohatis kaob mul kunagi ära ka kui ma vanemaks saan ? prgu ma olen 14 ja mul on ohatis kaks kolm korda kuus ja see on masendav.
Vastus: Haiguse tekitaja jääb Teie organismi kogu eluks, kuid kas haigus kliiniliselt väljendub või ei ,oleneb Teie organismi vastupanuvõimest.Haigus võib avalduda ka ainult 1 x elus, kuigi tekitaja on organismis kogu elu.
Küsimus: Mul on ka see tüütu haigus. Huvitav kas neid koorikuid tohib ära kratsida või teeb see halba?
Vastus: Kui on tekkinud koorikud, siis peaksite pöörduma oma arsti poole, kes ordineeriks Teile vajaliku ravi, et haigus kiiremini taanduks, mitte traumeerima nahka.
Küsi spetsialistilt