Ohatis ehk herpes – mis see on?
Ohatist e. herpest põhjustab viirus, mille teaduslik nimi on Herpes simplex (HSV).
Sõltuvalt paiknemiskohast jagatakse HSV nakkused kaheks: huuleherpes, mis esineb näopiirkonnas, huultel ja suus ning genitaalherpes.
Näopiirkonnas annab ohatis e. herpes endast tavaliselt märku punetava laigukesena huulel, lõual või nina all. Seejärel hakkab nahk tugevamini punetama ja läheb tursesse. Tekivad villid, mis kuivavad koorikuks. Kui need ära kukuvad, jääb järele õrnroosa ketendus. Esimest korda näole ilmunud ohatis e. herpes paraneb ilma ravita kolme nädalaga.
Ohatis ehk huuleherpes on laialt levinud viirushaigus, millesse on nakatunud viiekümnendaks eluaastaks ca 80% inimestest. Enamus pole oma haigusest aga teadlikud, kuna see lööb välja vaid 20% viirusekandjatel. Ohatisse e. herpesesse nakatutakse kokkupuutel haige inimese kehavedelikega vigastatud naha või limaskestade kaudu. Kõige levinum nakatumisviis on suudlemine HSV viiruse kandjaga. HSV ehk herpese viirus jääb inimese kehasse kogu eluks ning organismi kaitsevõime vähenemisel võib haigus ägeneda. Peamised kaitsevõime langetajad on stress, alkoholi liigtarbimine, depressioon, teised viirusnakkused ja külmetumine.
Ohatise ehk herpese liigid.
Sõna herpes kasutatakse tavaliselt nakkuse korral, mida põhjustab viirus nimega Herpes simplex (HSV). Herpesinfektsioonid on sageli esinevad viirusinfektsioonid, mis põhjustavacl ville ja haavandeid nahal ning limaskestadel, näo ning suguelundite piirkonnas.
Sõltuvalt paiknemisest jaotatakse HSV põhjustatud herpesinfektsioonid kaheks:
1A Herpesinfektsioonid näo piirkonnas, huultel ja suus –
Kõige sagedamini esineb herpesnakkus näol ja suus. Haigusnähtusid tuntakse „külmavillidena”, mis tüüpiliselt paiknevad kas huultel või suu limaskestal.
1B Herpesinfektsioonid genitaalidel (genitaalherpes) –
Suguelundite piirkonnas esinevat herpesinfektsiooni kutsutakse genitaalherpeseks. Genitaalherpes avaldub villikeste ja haavanditena suguelundite piirkonnas, millega sageli kaasnevad ka organismi nõrgenemisele viitavad üldnähud.
Herpesinfektsiooni tekitajad
Sagedamini tekitavad herpesinfektsioone järgmised sellesse perekonda kuuluvad viirused:
2A HSV-1 ja HSV-2 (Herpes simplex virus tüüp 1 ja Herpes simplex virus tüüp 2) – põhjustavad herpesinfektsioone näo piirkonnas, suus ja genitaalidel;
2B VZV (Varicella zoster virus) – põhjustab tuulerõugeid ja vöötohatist;
2C Epstein-Barri viirus – põhjustab mononukleoosi;
2D avl V (Cytomegalovirus);
Herpes simplex viirusel on kaks alatüüpi: HSV-1 ja HSV-2. Neil on sarnane ehitus ja nad on paljuski ühesugused, samas on neil ka märkimisväärseid erinevusi.
Ajalooliselt on HSV-1 alatüüpi peetud näo piirkonnas ja HSV-2 alatüüpi genitaalide piirkonnas esinevate herpesinfektsioonide pöhjusta jaks. Tänapäeval on aga HSV – 1 seostamine herpesinfelasioonidega suus, huultel ja näol ning HSV-2 seostamine herpcsinfektsioonidega suguelundite piirkonnas meditsiini ajalugu, kuna mõlemad viirusetüübid võivad põhjustada haigustunnuseid nii pea piirkonnas kui genitaalidel.
Varicella zoster viirus (VZV) kuulub samuti herpesviiruste perekonda ja seetõttu on sellel viirusel ka teine nimi Herpes simplex virus tüüp 3 (HSV-3).
Varicella zoster viirus on unikaalne viirus, kuna ta põhjustab 2 erinevat Idiinilist sündroomi:
- tuulerõuged (Varicella)
- vöötohatis (herpes zoster infelosioon)
Tuulerõuged.
Tuulerõuged on äärmiselt sageli esinev viirusinfektsioon, mida põetakse eel kõige lapseeas. Aga ka täiskasvanud pole tuulerõugete eest kaitstud. Lastel kulgevad tuulerõuged tavaliselt kergemini, täiskasvanutel seevastu on selle infektsiooni kulg oluliselt raskem.
Tuulerõuged algavad prodromaalnähtude (eelnähtude) tekkega: kehatemperatuuri tõus, külmavärinad, peavalu, nõrkus, halb enesetunne, söögiisu puudumine, Iihasvalu ja iiveldus/oksendamine.
Prodromaalnähud kestavad tavaliselt 2-3 päeva ja neile jargneb tuulerõugetele tüüipilise nahalööbe teke. Tuulerõugete puhul on karakteerne, et nahalööve tekib kõigepealt pea ja näo piirkonda ja levib seejärel kehatüvele ning jäsemetele.
Tuulerõugetele omast nahaleidu iseloomustab erinevate lööbeelementide olemasolu: kõigepealt tekivad paapulid, mis mõne aja möödudes võivad areneda villikesteks ja pustuliteks.
Tavaliselt taanduvad nii üldnähud kui nahanähud 3-5 päevaga ega jäta arme. Kui aga on tegu raskelt kulgeva infektsiooniga, siis võivad nahanähud olla suuremad ja sügavamad ning õige ravi puudumisel jätta eluaegseid arme.
Paraku nii nagu teistegi herpesinfektsioonide puhul, jääb ka tuulerõugeid põhjustanud viirus (VZV) organismi püsima ja võib alles aastate möödudes uuesti aktiveeruda, põhjustades herpes zosteri tekitatud vöötohatise nimelist infektsiooni täiskasvanutel.
Herpes zoster infektsioon ehk vöötohatis.
Herpes zoster infektsiooni .tekitajaks on sama viirus mis tuulerõugetelgi. Tuulerõugete põdemise järgselt jääb haigustekitaja organismi püsima ja tema aktiveerumine võib toimuda aastaid peale esmast VZV põhjustatud infektsiooni (tuulerõuged).
Seega on igal tuulerõugeid põdenud inimesel oht, et organismi vastupanuvõime nõrgenedes VZV viirus „ärkab nagu Okasroosike varjusurmast”, põhjustades raske kuluga haigust nimega vöötohatis, mille puhul on haaratud nii nahk kui ka narvisüsteem.
Vöötohatise puhul on tüüpiline, et nahanähtudele eelneb punetus ja valu seller piirkonnas, kuhu hiljem tekib lööve. Kõigepealt tekib haiguskolde piirkonda punetus, seejärel lisanduvad villid. Mõne aja möödudes villid haavanduvad ja kattuvad koorikutega. Haiguskolde piirkond on tavaliselt väga valulik.
Kuna herpes zoster kulgeb mööda kahjustunud närvi, siis võib selle lokalisatsioon olla erinev olenevalt sellest, missuguse närvi innervatsiooniala haaratud on. Tüüpiline on aga see, et vöötohatis kulgeb peaaegu alati ainult ühel kehapoolel.
Vöötohatis on väga ohtlik infektsioon, kuna mitteravimise korral võivad selle haiguse tagajärjel tekkida:
- postherpeetilised neuralgiad haiguskolde piirkonnas (võivad põjustada piinavat valu aastaid);
- tüsistused närvisüsteemis, silmades, kõikjal siseelundites.
Kuidas ohatis ehk herpes levib?
Herpesinfektsioonide esinemissagedus on väga kõrge. Herpes simplex viirus on sedavõrd tavaline, et vaid väikesel osal inimestest õnnestub oma elu ära elada ilma herpesesse nakatumata. Vähemalt pool elanikkonnast on nakatunud I-ISV-1 viirusega ja on riike, kus meditsiinilistes uuringutes on iga viienda täiskasvanud inimese verest leitud HSV-2 vastased antikehad. See ei tähenda aga sugugi, et nendes maades iga viies elanik põeks genitaalherpest. Uuringud näitavad, et umbes 80% nendest inimestest, kes on nakatunud HSV-2 infektsiooni, ei ole sellest ise vähimalgi määral teadlikud ja seda väga lihtsal põhjusel – herpesinfektsioon ei ole neil elu jooksul mitte kordagi vaevusi põhjustanud.
KASULIK INFO
Reisimine kuulub meie igapäevaellu üha rohkem ja rohkem. Nii äri- kui puhkusereis peaks kujunema põnevaks ja meeldivaks elamuseks, kuid samas võivad sellega kaasneda tõsised terviseriskid nii teile kui teie perele.
Herpesviirust ägestavate faktorite seas on ka päikesekiirgus ja reisidega sageli kaasnev stress, üleväsimus ja organismi üldine kurnatus. Samuti kipub viiruse esinemist esile kutsuma järsk kliima vahetus. Korduvat viiruse esinemist (retsidiivi) kontrolli all hoides on võimalik reisi enam nautida. Selleks tasub enne reisile minekut konsulteerida oma arstiga ja vajadusel võtta resile kaasa kiiresti toimivat tablettravi.Kui on teada, et intensiivse päikesekiirgusega paika resides on oht ohatise tekkeks, siis peaks ennetamiseks kasutama tugeva päikesekaitse faktoriga (SPF>15-20) huulepulka. Herpesviirus KIPUB ägenema just järsul kliimavahetusel.
Loe lisaks www.reisivaktsiinid.ee põhineb Eesti Terviseameti (ETA), Maailma Terviseorganisatsiooni (WHO) ja Center for Disease Control (CDC) soovitustel.
Loe lähemalt mida veel peab ohutuma reisimise huvides silmas pidama: www.reisivaktsiinid.ee